0ACF-0800-TE
DigiKey Part Number
5923-0ACF-0800-TETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ACF-0800-TECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ACF-0800-TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ACF-0800-TE
Description
FUSE BOARD MNT 800MA 1KVDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 1 kV Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ACF-0800-TE Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.65
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
1.260" L x 0.198" W x 0.198" H (32.00mm x 5.03mm x 5.03mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.56 Ohms