0ABA-0375-TN
DigiKey Part Number
5923-0ABA-0375-TNTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ABA-0375-TNCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ABA-0375-TN
Description
FUSE BOARD MNT 375MA 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
375 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ABA-0375-TN Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Melting I²t
0.0018
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.016" H (1.00mm x 0.50mm x 0.40mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.78 Ohms