0697W1250-02
DigiKey Part Number
5923-0697W1250-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0697W1250-02TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697W1250-02
Description
FUSE BRD MNT 1.25A 350VAC 72VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 350 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0697W1250-02 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
10.5
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
AEC-Q200, CQC, cURus, PSE, VDE
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.064 Ohms