0697H1250-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.25 A 350 V 100 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Bel Fuse 0697H Fuses Product Overview | Digi-Key Daily
0697H1250-01
DigiKey Part Number
5923-0697H1250-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697H1250-01
Description
FUSE BRD MNT 1.25A 350VAC 100VDC
Detailed Description
EDA/CAD Models
0697H1250-01 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 65A DC
Melting I²t
8.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.07 Ohms