0697H0500-02
DigiKey Part Number
5923-0697H0500-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0697H0500-02TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697H0500-02
Description
FUSE BRD MNT 500MA 350VAC 100VDC
Detailed Description
500 mA 350 V 100 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
EDA/CAD Models
0697H0500-02 Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 65A DC
Melting I²t
1.1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.26 Ohms