0686F0500-01
DigiKey Part Number
5923-0686F0500-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0686F0500-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0686F0500-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0686F0500-01
Description
FUSE BRD MT 500MA 32VAC 63VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0686F0500-01 Models
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 50A DC
Melting I²t
3.0E-4
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.020" H (1.60mm x 0.81mm x 0.52mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
430 mOhms