VSM-2M5APD20-Q7
DigiKey Part Number
2170-VSM-2M5APD20-Q7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSM-2M5APD20-Q7
Description
VSM-2 SERIES: 5 MM THREADED BARR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 0.787" (20mm) PNP - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSM-2M5APD20-Q7 Models
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Light-ON
Series
Light Source
Red (630nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC
Sensing Method
Diffuse
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Sensing Distance
0.787" (20mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V