T18-2VPFF100-Q8
DigiKey Part Number
2170-T18-2VPFF100-Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T18-2VPFF100-Q8
Description
T18-2 SERIES: FIXED FIELD; RANGE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T18-2VPFF100-Q8 Models
Category
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Response Time
1.5ms
Series
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Packaging
Bag
Light Source
Red (624nm)
Part Status
Active
Connection Method
Connector
Sensing Method
Background Suppression
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C