SLLP40-1190P55
DigiKey Part Number
2170-SLLP40-1190P55-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLLP40-1190P55
Description
LIGHT CURTAIN HAND/ARM 40MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 40mm Hand/Arm
Category
Protective Height
1190mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Operating Range
0.1m ~ 12.0m
Series
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Protection
Hand/Arm
Base Product Number
Detection Capability
40mm