S15S-R500-MQ
DigiKey Part Number
2170-S15S-R500-MQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S15S-R500-MQ
Description
CURRENT SEN ROGOWSKI COIL 500A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 500A 1 Channel Rogowski Coil Bidirectional Module
Category
Output
Modbus
Mfr
Frequency
1Hz ~ 1MHz
Series
Accuracy
±5%
Packaging
Box
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
50mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C