QS30EXH2O
DigiKey Part Number
2170-QS30EXH2O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS30EXH2O
Description
WORLD-BEAM QS30 SERIES: H2O HP E
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 13.12' (4m)
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Light Source
LED
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Through-Beam
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Sensing Distance
13.12' (4m)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V