QS18AB6AF300Q5
DigiKey Part Number
2170-QS18AB6AF300Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18AB6AF300Q5
Description
PHOTO SEN BACK SUPP 30-300MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 11.811" (300mm) NPN/PNP - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18AB6AF300Q5 Models
Category
Response Time
2.5ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP - Light-ON
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
11.811" (300mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V