QMT42VP6AFV400Q
DigiKey Part Number
2170-QMT42VP6AFV400Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QMT42VP6AFV400Q
Description
QM42 SERIES: ADJUSTABLE FIELD; R
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Proximity, Background Suppression Optical Sensor 0.984" ~ 15.748" (25mm ~ 400mm) Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bulk
Connection Method
Connector, M12
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, NEMA 4X
Sensing Method
Proximity, Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
0.984" ~ 15.748" (25mm ~ 400mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V