Q4XTBCOD300-Q8
DigiKey Part Number
2170-Q4XTBCOD300-Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q4XTBCOD300-Q8
Description
PHOTO SEN CLEAR 300MM BIPOLAR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optical Sensor 0.984" ~ 11.811" (25mm ~ 300mm) NPN/PNP
EDA/CAD Models
Q4XTBCOD300-Q8 Models
Category
Output Configuration
NPN/PNP
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Light Source
Red (655nm)
Series
Connection Method
Quick Connect
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Sensing Distance
0.984" ~ 11.811" (25mm ~ 300mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
10V ~ 30V