K30LGRXPPB2QP
DigiKey Part Number
2170-K30LGRXPPB2QP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K30LGRXPPB2QP
Description
K30L SERIES EZ-LIGHT: 2-COLOR IN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Domed
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Box
Illumination Type, Color
LED, Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
30 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Cable with Connector
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
150mA (DC)