HLS27DW0570C W/30
DigiKey Part Number
2170-HLS27DW0570CW/30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLS27DW0570C W/30
Description
HLS27 HAZARDOUS LOCATION STRIP L
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 22.44" (570.0mm) 12 ~ 30VDC Tubular, Clear
Category
Features
High/Low/Off Switching
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
50,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
1700lm
Lens Type
Tubular, Clear
Length
22.44" (570.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.50" (38.1mm) Dia
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC