ASM30-240-BNH-0F0
DigiKey Part Number
2622-ASM30-240-BNH-0F0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASM30-240-BNH-0F0
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 1
1.25 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 1.60" W x 0.85" H (76.2mm x 40.6mm x 21.7mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CSA, cTUVus, TUV
Voltage - Output 1
24V