AK500/16-RA-6-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CNC Tech
In Stock: 111
Datasheet
3.28' (1.00m) Power Cord Black IEC 320-C13, Right Angle To Cable SJT
AK500/16-RA-6-1
DigiKey Part Number
AE10678-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/16-RA-6-1
Description
CORD 16AWG IEC320 RA - CBL 3.28'
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
3.28' (1.00m)
Packaging
Box
Approval Agency Marking
UL
Part Status
Active
Approved Countries
United States
Style
Female Sockets (Slots) to Leads
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C13, Right Angle
Voltage Rating
250V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
13A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
60°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
16 AWG