AK500/16-OE-11-1
DigiKey Part Number
AE10682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/16-OE-11-1
Description
CORD 16AWG 320C14 - C13 3.28'
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.28' (1.00m) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C13 SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
3.28' (1.00m)
Packaging
Box
Approval Agency Marking
UL
Part Status
Active
Approved Countries
United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
13A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
60°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
16 AWG