A-BL254-EG-G25MR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Image for A-BL254-EG-G25MR1 is not available
A-BL254-EG-G25MR1
DigiKey Part Number
123-A-BL254-EG-G25MR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-EG-G25MR1
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
A-BL254-EG-G25MR1 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact