LDO10C-005W05-HJ
DigiKey Part Number
454-1282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDO10C-005W05-HJ
Description
DC DC CONVERTER 0.59-5.1V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.59 ~ 5.1V 10A 3V - 13.8V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDO10C-005W05-HJ Models
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.65" L x 0.41" W x 0.52" H (16.5mm x 10.4mm x 13.1mm)
Voltage - Input (Max)
13.8V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A