ADQ600B-48S12B-6LI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 50A 40V - 60V Input
ADQ600B-48S12B-6LI
DigiKey Part Number
454-ADQ600B-48S12B-6LI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADQ600B-48S12B-6LI
Description
600W, 36 - 75VIN, 12V@50A, QUART
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95.6%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.52" H (58.4mm x 36.8mm x 13.3mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
50A
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Power (Watts)
600 W