LT3651IUHE-4.2#PBF
DigiKey Part Number
505-LT3651IUHE-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3651IUHE-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 36QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 36-QFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3651IUHE-4.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
4A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Max)
32V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)