LT3009IDC-1.8#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 3.411
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA 6-DFN (2x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3009IDC-1.8#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3009IDC-1.8#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3009IDC-1.8#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3009IDC-1.8#TRPBF Models
Mfr
Current - Supply (Max)
1 mA
PSRR
66dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 20mA