LT3008ITS8-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT3008ITS8-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3008ITS8-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3008ITS8-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3008ITS8-3.3#TRMPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 20MA TSOT-23-8
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA TSOT-23-8
EDA/CAD Models
LT3008ITS8-3.3#TRMPBF Models
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
59dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 20mA