LT3007ETS8-1.5#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT3007ETS8-1.5#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3007ETS8-1.5#TRMPBF
Description
IC REG LIN 1.5V 20MA TSOT-23-8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA TSOT-23-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3007ETS8-1.5#TRMPBF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 20mA