PD60-3-1378-CANOPEN
DigiKey Part Number
175-PD60-3-1378-CANOPEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD60-3-1378-CANOPEN
Description
PANDRIVE NEMA24, 48V, 2.1NM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 24 200.0 Step 2.8 A 3.36VDC
EDA/CAD Models
PD60-3-1378-CANOPEN Models
Category
Accuracy
±5%
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
297.4 / 2100
Series
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Packaging
Bulk
NEMA Frame Size
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Hybrid
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
1.2 Ohms
Voltage - Rated
3.36VDC
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)
2.8 A