MAX8887EZK33+T
DigiKey Part Number
MAX8887EZK33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX8887EZK33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX8887EZK33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8887EZK33+T
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX8887EZK33+T Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (1kHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA (Typ)