MAX8511EXK18+T
DigiKey Part Number
MAX8511EXK18+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX8511EXK18+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX8511EXK18+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8511EXK18+T
Description
IC REG LINEAR 1.8V 120MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MAX8511EXK18+T Models
PSRR
72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Shutdown
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V