MAX8510EXK45+T
DigiKey Part Number
MAX8510EXK45+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX8510EXK45+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX8510EXK45+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8510EXK45+T
Description
IC REG LINEAR 4.5V 120MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MAX8510EXK45+T Models
Category
Current - Output
PSRR
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Shutdown
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.5V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 120mA (Typ)