MAX6070AAUT25+T
DigiKey Part Number
MAX6070AAUT25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6070AAUT25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6070AAUT25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6070AAUT25+T
Description
IC VREF SERIES 0.04% SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.04% 10 mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX6070AAUT25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
4.8µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
3µVrms
Voltage - Input
2.8V ~ 5.5V
Current - Supply
300µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
SOT-23-6
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
SOT-23-6
Tolerance
±0.04%
Base Product Number
Temperature Coefficient
6ppm/°C