MAX17760ATC+T
DigiKey Part Number
175-MAX17760ATC+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX17760ATC+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX17760ATC+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX17760ATC+T
Description
IC REG BUCK ADJ 300MA 12TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 300mA 12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX17760ATC+T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
76V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
66.88V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz, 300kHz, 400kHz, 600kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
12-TDFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
4.5V