MAX1724ELT27+T
DigiKey Part Number
MAX1724ELT27+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1724ELT27+T
Description
IC REG BOOST 2.7V 400MA 6UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.7V 1 Output 400mA (Switch) 6-WDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1724ELT27+T Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
6-µDFN (2x2)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
0.8V