DS1050Z-025+T&R
DigiKey Part Number
175-DS1050Z-025+T&RTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-DS1050Z-025+T&RCT-ND - Cut Tape (CT)
175-DS1050Z-025+T&RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1050Z-025+T&R
Description
IC OSC PROG TIMER 25KHZ 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable Timer IC 25kHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1050Z-025+T&R Models
Category
Current - Supply
50 µA
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-SOIC
Type
Programmable Timer
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
25kHz
Base Product Number
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V