LY Y876-Q2S1-26-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYY876-Q2S1-26-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYY876-Q2S1-26-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYY876-Q2S1-26-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY Y876-Q2S1-26-0-20-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR SMD R/A
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 587nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
591nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.20mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.70mm x 0.70mm