LY T67K-J2L1-26-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYT67K-J2L1-26-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYT67K-J2L1-26-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYT67K-J2L1-26-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY T67K-J2L1-26-0-2-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 587nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Wavelength - Peak
591nm
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia