LY T67F-V1AA-4-1-20-R18-Z-HE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 28.486
Datasheet
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-PLCC
LY T67F-V1AA-4-1-20-R18-Z-HE
DigiKey Part Number
475-LYT67F-V1AA-4-1-20-R18-Z-HETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY T67F-V1AA-4-1-20-R18-Z-HE
Description
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
597nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia