LA M67F-V2AA-23-1-20-R18-LM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 0
Datasheet
Amber 616nm LED Indication - Discrete 2.15V 2-SMD, J-Lead
LA M67F-V2AA-23-1-20-R18-LM
DigiKey Part Number
475-LAM67F-V2AA-23-1-20-R18-LMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA M67F-V2AA-23-1-20-R18-LM
Description
LED AMBER CLEAR SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
624nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.00mm L x 1.40mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.40mm
Lens Size
1.50mm x 1.00mm