KP DELMS1.22-MGNH-25-E6L6-20-R18-ZF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 1.600
Datasheet
Image for KP DELMS1.22-MGNH-25-E6L6-20-R18-ZF is not available
KP DELMS1.22-MGNH-25-E6L6-20-R18-ZF
DigiKey Part Number
475-KPDELMS1.22-MGNH-25-E6L6-20-R18-ZF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 560nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
562nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.40mm L x 1.30mm W
Lens Style
Oval with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.23mm x 0.60mm