GW JTLRS1.EM-K1K4-A131-1-100-R18
DigiKey Part Number
475-GWJTLRS1.EM-K1K4-A131-1-100-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS E2835 WHITE 6500K 2835
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting DURIS® E 2835 White, Cool 6500K 9.6V 100mA 120° 1113 (2835 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
120mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
1113 (2835 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
CCT (K)
6500K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
115lm (105lm ~ 125lm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
100mA
Thermal Resistance of Package
21°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
9.6V