LMR-240-UF-FR
DigiKey Part Number
1946-LMR-240-UF-FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-UF-FR
Description
LMR-240 W/STRANDED CENTER CONDUC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 500.0' (152.40m) 50 Ohms
Category
Length
500.0' (152.40m)
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Features
Fire Retardant
Packaging
Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Active
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE), Riser
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
VoP, Velocity of Propagation
80.0
Shield Type
Braid
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms