P52-1500-S-2B-P-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-P52-1500-S-2B-P-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P52-1500-S-2B-P-4.5V-000-000
Description
INDUSTRIAL PRESSURE SENSOR, 1500
Detailed Description
Pressure Sensor 1500PSI (10342.14kPa) Sealed Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder, Threaded
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination Style
Packard, 3 Pin
Pressure Type
Sealed Gauge
Maximum Pressure
15000PSI (103421.36kPa)
Operating Pressure
1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C