P51-150-G-B-P-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-P51-150-G-B-P-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-150-G-B-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 150PSI 1/8 NPT 4-20 MA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 150PSI (1034.21kPa) Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 4 ~ 20 mA Cylinder, Threaded
Category
Accuracy
±0.5%
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Series
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Packaging
Box
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
Temperature Compensated
Applications
Industrial Automation
Termination Style
Packard, 3 Pin
Pressure Type
Gauge
Maximum Pressure
450PPSI (3102.64kPa)
Operating Pressure
150PSI (1034.21kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Analog Current
Package / Case
Cylinder, Threaded
Output
4 ~ 20 mA