Image for ODD44M3S600Z-15 is not available
ODD44M3S600Z-15
DigiKey Part Number
4306-ODD44M3S600Z-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD44M3S600Z-15
Description
ODD44M3S600Z-15
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C