HDC15S5R2N0S/AA-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15S5R2N0S/AA-15 is not available
HDC15S5R2N0S/AA-15
DigiKey Part Number
4306-HDC15S5R2N0S/AA-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S5R2N0S/AA-15
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C