HDC15S3S60T0/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 25
Datasheet
In Stock: 0
Image for HDC15S3S60T0/AA-14 is not available
HDC15S3S60T0/AA-14
DigiKey Part Number
4306-HDC15S3S60T0/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S3S60T0/AA-14
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C