DD44M10000/AA-759.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 21
In Stock: 0
In Stock: 22
In Stock: 5
Image for DD44M10000/AA-759.1 is not available
DD44M10000/AA-759.1
DigiKey Part Number
4306-DD44M10000/AA-759.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M10000/AA-759.1
Description
DD44M10000/AA-759.1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C