DD15S1000C-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 11
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 499
In Stock: 10
Image for DD15S1000C-14 is not available
DD15S1000C-14
DigiKey Part Number
4306-DD15S1000C-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD15S1000C-14
Description
DD15S1000C-14
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C