PT15NH05-474A2020-I-PM-S
DigiKey Part Number
1993-PT15NH05-474A2020-I-PM-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT15NH05-474A2020-I-PM-S
Description
TRIMMER 470K OHM 0.25W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
470 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)