PT10MV10-504A1010-S
DigiKey Part Number
1993-1075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10MV10-504A1010-S
Description
TRIMMER 500KOHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
500 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±10%